Što je, ili, ko je intelektualac, odnosno, kako da odredimo pojam intelektualca? Francuski filozof Žan Pol Sartr, govoreći o razlici između naučnika i intelektualca, kaže „da se neće nazvati `intelektualcem` naučnici koji rade na cijepanju atoma da bi usavršili oružje za atomski rat: to su naučnici i ništa drugo.
Ali, ako se oni, zastrašeni destruktivnom snagom oružja čije proizvođenje oni omogućuju, ujedine i potpišu manifest protiv upotrebe atomske bombe, oni postaju intelektualci. Zaista: oni izlaze iz svog domena. Proizvesti bombu je jedno, a suditi o njenoj primjeni je drugo; oni zloupotrebljavaju svoju slavu i kompetencije koje su im priznate da bi razžestili javno mnijenje maskirajući tim nesavladljiv ponor koji dijeli njihovo naučno znanje od političke procjene koju oni donose polazeći od drugih principa o oružju; oni ne osuđuju upotrebu atomske bombe da bi konstatovali tehničke nesavršenosti nego u ime sistema eminentno spornih vrijednosti koji za vrhovnu normu uzima ljudski život“. Dakle, kao što se vidi, intelektualci imaju ne samo svijest, već i savjest o predmetu svoga mišljenja.
Za čitav tekst, kliknite ovdje.
Views: 28
Thank you for another informative website. Where else could I get that type of information written in such a perfect way? I have a project that I’m just now working on, and I have been on the look out for such info.
Very interesting topic, thankyou for posting. “There are several good protections against temptations, but the surest is cowardice.” by Mark Twain.
Great write-up, I am normal visitor of one’s site, maintain up the nice operate, and It is going to be a regular visitor for a lengthy time.
I am not rattling good with English but I find this rattling easy to read .