Prof.dr Duško Vejnović, FUNKCIONISANjE DEMOKRATIJE U DUBOKO PODIJELjENIM DRUŠTVIMA-VELIKI PROBLEM ZA BiH (II) – Enormni socijalni rascjepi kao prepreka demokratiji

Pogledi

Kada koncept demokratije i demokratskog upravljanja primjenimo na duboko podijeljena društva kao što je BiH postavlja se pitanje da li je demokratija uopšte moguća u takvim društvima i koji bi model demokratije odgovarao društvu BiH u kojem su etno-nacionalne podjele veoma duboke i naglašene? Danas bi nam se misao klasičnog liberala Džona Stjuarta Mila učinila intuitivno prihvatljivom, ali praktično veoma opasnom, budući da Mil smatra kako je demokratija nespojiva sa višenacionalnom društvenom strukturom, i gdje granice države trebaju biti podudarne sa granicama nacionalnosti.

Tokom 20-og vijeka u akademskoj literaturi je preovladavalo minimalističko određenje demokratije Jozefa Šumpetera i Roberta Dala koji su demokratiju svodili na formu ili proceduru odabira političkih elita. Termini poput višestranačkih izbora, političkih, i civilnih prava građana su bili jedini izvorlegitimiteta političkog poretka. Problemi grupnih identiteta su ostavljeni po strani jer je preovladavalo generalno stanovište da su identitetska pitanja prevaziđena u svijetlu preceduralne demokratije.

Za čitav tekst, kliknite ovdje.

Views: 5